Szlakiem Pana Samochodzika, część 2/4. Czyli kościół w Radzyniu Chełmińskim

Kolejnym przystankiem na szlaku pana samochodzika jest oddalony od zamku o kilka minut marszu,  kościół św. Anny w Radzyniu Chełmińskim. W kościele tym kręcona była scena ucieczki z kościoła w serialowym Komturowie.
Charakterystyczne schody (lub jak kto woli drabina) występujące w filmie istnieją do dziś w praktycznie niezmienionej formie. Do środka świątyni niestety nie udało mi się dostać.

Kadr z filmu
To samo miejsce
Otwarta furtka, kusi by wejść
Drabinka

Kiedyś to były czasy... Czyli historia.

Wszystko zaczyna się daleko przed rokiem 1218, kiedy to pierwotna świątynia została przeszłą pod władanie biskupa Chrystiana, jednak pewne źródła donoszą, że dużo wcześniej istniała tu świątynia grodowa. Świątynia ta doznała zniszczeń z rąk pruskich w 1224 roku, podczas najazdu pruskiego. Dziesięć lat później wzniesiono w tym miejscu drewniany kościół wraz z plebanią.
Obecnie stojący kościół murowany wzniesiono w pierwszej połowie XIV wieku, przy czym budowa ta miała 2 etapy:
-prezbiterium, przedsionek wraz z zakrystią w roku 1310;
-nawa główna oraz wieża w roku 1340.

W 1456 roku radzyński dom Boży został zniszczony, następnie przeszedł gruntowny remont. Około drugiej połowy XV wieku wzniesiono szczyt wschodni, oraz podwyższone zostały ściany prezbiterium.
Rokiem 1575 świątynia doznała zniszczeń podczas pożaru. 23 lata po tym wydarzeniu wzniesiono kaplicę Dąbrowskich (nazwę zawdzięczała swojemu fundatorowi Hugonowi Dąbrowskiemu), podwyższono także ściany tym razem nawy, oraz ukształtowano fasadę budynku. Mniej więcej w roku 1600 Działyńscy dobudowali swoją kaplicę grobową do północnej ściany.
W latach 1615 i 1628 miały miejsce kolejne pożary świątyni, która to została po nich odbudowana w 1640 roku, dzięki staroście radzyńskiemu Mikołajowi Wejhera.

Rokiem 1673 odnowiono kaplicę Dąbrowskich. Ponowne odnowienia świątyni miały miejsce jeszcze w roku 1680 i trwało 15 lat, podczas tego okresu dokonano całkowitej renowacji kościoła. Kolejne remonty wykonywano także w 1885 i 1892 roku, kiedy to w wieże trafił  piorun, i ją dość poważnie uszkodził. W latach 1980-85 wymieniono witraże, a w 1993 roku zrekonstruowano polichromię w kaplicy Dąbrowickich.

Gotycka świątynia, trochę o Architekturze

Orientowany kościół wzniesiony jest z cegieł na kamiennej podmurówce. Posiada bogato zdobione biało tynkowanymi blendami ściany.  Na jego południowej stronie znajduje się kwadratowa kaplica przemienienia pańskiego, natomiast po zachodniej wieloboczna wieżyczka schodowa. Zaś od południa przylega doń wieloboczna zakrystia wraz z boczną kruchtą. Z tyłu ze świątynią sąsiaduje oskarpowana trójskokowo czteropiętrowa wieża na planie kwadratu, która w górne części przechodzi w ośmiobok.

Źródło kadru z serialu: pansamochodzik.net.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wszystkie komentarze

Przeczytaj także

0
Będę wdzięczny za opinię, skomentujesz?x