Kościół Św. Marcina- Szubin, część 1/4

Szubin jest niby tylko miasteczkiem w powiecie nakielskim, ale posiada w swych granicach aż 3 świątynie, oraz pozostałości zamku. Oto pierwsza część serii o Szubinie, czyli Kościół Św. Marcina.
Przy okazji pragnę podziękować Panu, który wpuścił mnie do środka i opowiedział trochę historii tej świątyni, może to przeczyta :). Tyle tytułem wstępu.

Dzieje już minione, czyli troszkę historii

Widoczek na kaplicę jagielońską

Kościół został wybudowany w XV wieku, w stylu późnogotyckim. Powstał dzięki ufundowaniu przez miejscowego dziedzica Sędziwoja Pałuka. Prawdopodobnie jest to najstarszy ceglany kościół na Kujawach.
Świątynia jest orientowana, więcej na temat orientacji tutaj.
Wekiem XVI, a dokładniej w drugiej jego połowie dobudowana została kaplica Jagielońska, widoczna na powyższym zdjęciu jako biała przybudówka. Jagiellonowie mieli plany, aby być w tej kaplicy pochowanymi, ale im nie wyszło.
Kościół do całkiem niedawnych czasów posiadał ołtarze:

  • św. Marcina;
  • Przenajświętszej Trójcy;
  • Matki Bożej;
  • grobu pańskiego;
  • św. Antoniego;
  • św. Rocha (tego Rocha, którego św. źródełko opisałem tutaj)

Z opowieści człowieka, który mi otworzył kościół, wynika również, że jeden z ołtarzy został zabrany do innej świątyni w mieście.

Wnętrze kaplicy Jagiellońskiej, na pierwszym planie chrzcielnica

Od swojego powstania kościół uległ dwóm pożarom, z czego drugi w 1840 roku zniszczył dach, sklepienie, a wnętrze uległo prawie całkowitemu wypaleniu. Zniszczenia zostały dwa lata później naprawione.
Z pożaru zdołano ocalić:

  • Słynący łaskami obraz matki Bożej z XV w.;
  • Obraz św. Marcina z XVII w.;
  • Chcielnicę z XVI w.;

oraz kilka drewnianych figur m.in. aniołki stojące obecnie na głównym ołtarzu.
Kościół poświęcony został w 1842 roku (mimo swojego wieku nie został jeszcze konsekrowany), zaś 20 lat później stara gotycka wieża została zastąpiona nową wieżą wybudowaną w stylu gotyckim nadwiślańskim, wieżę tą możemy dzisiaj podziwiać.

Matka Boska
oraz św. Marcin

W czasie wojny kościół, z resztą jak większość świątyn doznał niemałych zniszczeń. W I wś. Niemcy zabrały trzy dzwony z r. 1605, 1765 1767. Za podczas II wojny Niemcy zniszczyli zegar z 1867 roku, ponownie zabrali dzwony, a sam kościół zamienili na magazyn.
Na południowych murach, od zewnątrz zewnętrznych murach zachowały się znaki obyczaju religijnego, które został wyryty klingą szabel przez rycerstwo polskie ruszające na wojny z Krzyżakami i Pomarzanami.

Symbolicznie o architekturze

Belka tęczowa

Budynek świątyni jedst murowany z cegły, wybudowany w układzie gotyckim. W prezbiterium przykuwa wzrok sklepienie krzyżowo-żebrowe. Jest to budowla murowana z cegły o układzie gotyckim. W prezbiterium zwraca uwagę gotyckie sklepienie krzyżowo – żebrowe. Pod sklepieniem, na belce tęczowej umieszczona jest rzeźba Grupy Ukrzyżowania.
W ołtarzu głównym widnieje  obraz Maryi z Dzieciątkiem uratowany z pożaru w 1840 roku. Jest on zasłonięty  barokowym obrazem św. Marcina z XVII wieku.

Ołtarz główny w całej okazałości, na górze dwa ocalone z pożaru aniołki
Od frontu
Witraż bł. Urszula Ledochowska
Drugi ołtarz
Witraż św. Maksymilian Kolbe
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepsze
Inline Feedbacks
Wszystkie komentarze

[…] Kościół św. Marcina w Szubinie – Turystyka Niecodzienna – Kościół gotycki w Wabczu […]

[…] na cmentarz, a dokładniej do mieszczącego się na nim, należącego do parafii św. Marcina (tutaj mój opis świątyni św. Marcina) kościoła cmentarnego pw. św. […]

[…] na mapie Szubina, czyli całkiem niedawno, bo w 2021 roku, wyremontowane ruiny zamku rycerskiego.Tutaj część pierwsza, czyli kościół św. […]

Przeczytaj także

3
0
Będę wdzięczny za opinię, skomentujesz?x