Kościół w Dąbrowie Chełmińskiej

Kościół w Dąbrowie Chełmińskiej interesował mnie  już od mniej więcej początku prowadzenia tej strony. Przejeżdżałem obok niego około 5 razy, ciągle mówiąc sobie, że niedługo doń przyjadę. W końcu nadszedł ten czas, kiedy wracając z innej (niestety nieudanej) wyprawy, postanowiłem się przy nim zatrzymać. A skoro ustałem to i zrobiłem troszkę zdjęć.

Kościół w Dąbrowie Chełmińskiej

Na początku zbór protestancki

Obecnie znajdujący się w Dąbrowie kościół powstał na przełomie XIX i XX wieku, i był protestanckim zborem. Zakończenie budowy i wyposażania świątyni datuje się na rok około 1910. Wraz z końcem II wojny światowej w 1945 roku i co za tym idzie wypędzeniu Niemców z terenu Polski świątynia została opuszczona. Tkwiła w tym stanie do 22 października 1948 roku kiedy przekazano go parafii w pobliskim Boluminku by był jej kościołem filialnym.

Kościół w Dąbrowie Chełmińskiej

Remonty, remonciki

Zaraz po zakończeniu wojennej zawieruchy, czyli w roku 1945 wykonano przemurowanie zachodniego szczytu fasady. Mniej więcej 30 lat później (dokładnej daty brak) wstawiono drzwi z kruchty do nawy, wstawiono nowy witraż do prezbiterium, oraz zamurowano drzwi w elewacji zachodniej.
Po upadku komuny wykonano dość duże prace konserwatorskie, czyli wyremontowano dach wieży, uzupełniono braki w dachówkach, oraz pokrycie dachu zakrystii blachą. Niedługo potem, bo w latach 97-98 położono murowaną posadzkę w nawie i prezbiterium.
W przyszłości planowany jest także remont spękanej wieży.

Kościół w Dąbrowie Chełmińskiej

Neogotycka świątynia, czyli architektura

Wzniesiona z cegły Świątynia reprezentuje styl neogotycki. Posiada ona otynkowane blendy, oraz pasy gzymsów, które wieńczą ściany korpusu oraz wieży. Frontowa ściana płynnie przechodzi w czterokondygnacyjną wieżę, posiada on wysoki namiotowy dach hełmowy, jest on zwieńczony krzyżem.
Dach jest kryty dachówką ceramiczną. Nawa świątyni jest prostokątna, od północy poprzedzona wspomnianą wyżej wieżą, na której znajduje się zegar. Zegar ten wykonany został w roku 1909 w fabryce J.F.WEULE, BOCKENEM.

Kościół w Dąbrowie Chełmińskiej

Wnętrze

Wnętrze nakrywa sklepienie kolebkowe z bogatymi ornamentami. W centralnej części prezbiterium znajduje się neogotycki ołtarz z ozdobną nastawą. Głównym elementem tej nastawy jest obraz Wniebowzięcia najświętszej Maryi Panny. Poniżej obrazu znajduje się proste tabernakulum. W części nawowej znajdują się dwa małe ołtarze, zdobią je wizerunki najświętszego Serca Pana Jezusa na jednym z nich. Drugi natomiast zdobi obraz Matki Boskiej nieustającej pomocy.  Na chórze znajdują się organy wybudowane około 1910 roku przez firmę organmistrzowską Paula Voelknera.

Uzupełnienie: Karta biała obiektu

Źródło planu:zabytek.pl

Galeria