Kościół pw. św. Małgorzaty, czyli Szubin 3/4

Trzecia część cyklu o szubińskich świątyniach prowadzi na cmentarz, a dokładniej do mieszczącego się na nim, należącego do parafii św. Marcina (tutaj mój opis świątyni św. Marcina) kościoła cmentarnego pw. św. Małgorzaty.

Na początek historia

Opisywana świątynia pierwotnie leżała poza granicami Szubina, na gruntach leżącej pod Szubinem Szubskiej wsi. Wniesiona dzięki staraniom mieszczan szubinśkich oraz wiejskich chłopów jako kaplica w parafii pw. św. Marcina. Tradycja głosi, że świątynia ta stanowiła wotum za ocalenie mieszkańców szubina i okolicznych wsi od zarazy prawdopodobnie będącą czarną śmiercią.
W połowie XVIII wieku stan świątyni był tak zły, iż wołał o pomstę do nieba, z racji tego w 1748 roku ówczesna kasztelanowa poznańska, oraz właścicielka Szubina i wsi okolicznych Weronika z Konarzewskich Mycielska wygospodarowała z własnego budżetu środki na odbudowę obiektu. Skutkiem szeroko zakrojonych prac doszło do gruntownej rozbudowy oraz przebudowy pierwotnie stojącej kaplicy, przy tej kaplicy prawdopodobnie od początku funkcjonował parafialny cmentarz. Świątynia przechodziła potem jeszcze kilka renowacji m.in. w latach 1945-1948 oraz w roku 1959 i 2002.

W środku architektura

Wzniesiona w konstrukcji zrębowej, wykonana z drewna świątynia jest orientowana, czyli część prezbiterialna, która mieści ołtarz główny, jest zwrócona ku wschodowi. Trójbocznie zamknięte prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy. Nadbudowaną nad nawą wieżę wzniesiono na planie kwadratu. Wieżę będącą od frontu konstrukcji słupowej, zwieńczono ośmiobocznym blaszanym hełmem z latarnią. Od frontu oraz boku świątyni znajdują się wejścia, są one osłonięte małymi daszkami. Dach jednokalenicowy pokryto dachówką. Natomiast strop wewnątrz jest płaski, oraz wspólny dla obu części świątyni tzn. nawy i prezbiterium. Chór natomiast wsparto na dwóch słupach.
Główny ołtarz oraz ambona w stylu rokoko pochodzą z II poł XVIII wieku, w ołtarzu tym tkwi barokowy obraz św. Małgorzaty. Wnętrze ozdobiono dwoma późnobarokowymi rzeźbami z XVIII wieku, czyli Św. Weroniki oraz Jadwigi Śląskiej.

pocztówka z lat 60 XX w.

A na koniec galeria

Kliknij, aby powiększyć

[FGAL id=3395]

Żródła:
Rysunku-Wikipedia
Pocztówki-www.kosciolydrewniane.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wszystkie komentarze

Przeczytaj także

0
Będę wdzięczny za opinię, skomentujesz?x