Kaplica w Radzyniu. Szlakiem Pana samochodzika część 3/4

Trzecia część cyklu „Szlakiem Pana Samochodzika” czy inaczej pana Tomasza, jak on sam się przedstawiał, zabiera nas do radzyńskiego cmentarza. Dokładniej zaś do kaplicy ulokowanej na tymże cmentarzu. W tej lokacji kręcone były sceny przekazania okupu.

Kaplica w Radzyniu pod wezwaniem św. Jerzego.

Dawno temu, w średniowieczu na tym miejscu znajdował się kościół, oraz przynależący do niego przytułek dla pielgrzymów i bezdomnych, który z pewnych względów był usytuowany poza murami miejskimi. Prawdopodobnie kaplice tę wybudowano jako drewnianą około 1285 roku. W tym też roku mistrz krzyżacki Konrad v. Thierberg uposażył ją wraz ze szpitalem jako prepozyturę połączoną z kaplicą zamkową Św. Krzyża w jedno beneficjum. Około roku 1340 została przebudowana do obecnej murowanej formy. Od tego czasu pełni funkcję kaplicy cmentarnej. Po pewnym czasie, bo na początku XIX wieku kaplica była przeznaczona do pełnienia funkcji magazynu.
Dzięki staraniom radzyńskiego proboszcza ks. Franciszka Sampławskiego kaplice odnowiono w roku 1851, z tego okresu pochodzi więźba dachowa, strop oraz zwieńczenie szczytów.

 

Gotycka kaplica, czyli architektura

Kaplica jest wybudowana jest na prostokątnym planie, oraz w gotyckim stylu. Wejście do pojedynczej nawy znajduje się na południowym-zachodzie. Wzniesiony z czerwonej cegły budynek posiada dwuspadowy dach, natomiast ściany zewnętrzne kaplicy opięte są w swych narożach skarpami o pojedynczym uskoku, jest on zdobiony zamkniętymi trójkątnie blendami. Portal do wnętrza kaplicy 🙂 jest zamknięty półkoliście. Ściana, z tym że portalem podobnie jak i przeciwległa (z centralnie umieszczonym oknem)  zwieńczono schodkowym szczytem, szczyt ten jest zdobiony siedmioma lizenami, które to na swoim końcu przechodzą w sterczyny przykryte namiotowymi daszkami. Ściany boczne wzmocnione są jednouskokowymi skarpami, pomiędzy tymi skarpami znajdują się cztery okna.

 

 Na koniec zostało wyposażenie wnętrza omawianej kaplicy, (niestety kaplica zamknięta jest na głucho, więc zdjęć nie mam) mianowicie jest ono dość skromne, czyli:

  • Rokokowy ołtarz główny z 2. poł. XVIII w. o bogatej dekoracji;
  • Rzeźby św. Antoniego, Jana Nepomucena, dwóch św. niewiast i sześciu aniołków, (zawarte w ołtarzu)
  • Rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVIII w., (także zawarte w ołtarzu);
  • Rokokowy ołtarz boczny z 2. poł. XVIII w. z rzeźbami św.św. Joachima, Anny, Franciszka i Franciszka Ksawerego i obrazem św. Józefa z Dzieciątkiem;
  • Drewniany chór muzyczny z XVIII w.

A obok kaplicy...

dwa aniołki, które wystąpiły w nagraniach do filmu. Z czego jeden jest w filmie tak oświetlany, że można stwierdzić,  iż oglądamy horror.

Ten sam anioł w filmie
Niby defekt na zdjęciu(ruszyłem aparatem), ale efekt nawet mi się podoba

Kadry pochodzą z serialu: Samochodzik i Templariusze

Poprzednie wpisy z serii
1-Zamek w radzyniu
2-Kościół w radzyniu

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wszystkie komentarze

Przeczytaj także

0
Będę wdzięczny za opinię, skomentujesz?x