Pałac rodziny Wojnowskich w Kijewie Szlacheckim

Kijewo szlacheckie, niby mała wieś w powiecie chełmińskim, ale dość ciekawa. Ciekawa z dokładnie 2 powodów, czyli Opuszczonego młyna, oraz pałacyku wybudowanego w stylu modernistycznym.

Dworek i jego historia

Historia dworku zaczyna się w roku 1905 roku kiedy to teren ten został nabyty przez Oskara Schultze. Przy okazji nabywania tej ziemi stał się on właścicielem młyna zbożowego znajdującego się 100m od pałacu. W krótkim czasie po nabyciu terenu wzniósł on na tych ziemiach W pałac z budynkami gospodarczymi, a na pobliskich terenach utworzył  park krajobrazowy.

Pałac z przyległymi do niego okolicami w 1925 roku kupił znany w okolicy kupiec oraz właściciel młynów toruńskich Leopold Rychter. Niestety nie nacieszył się nim długo, czyli tylko 2 lata, po tym czasie przeszedł on we władanie Ponieckich. Po zakończeniu IIwś nastąpiło przejęcie gruntów niemieckich przez Skarb odradzającego się państwa polskiego, więc w 1947 roku w księgach figurowała  Maria Poniecka

Po władaniu Ponieckich drogą konotacji rodzinnych pałac stał się własnością rodziny Wojnowskich. Następnie w 1971 roku przeszedł on we własność skarbu państwa. Natomiast w latach 90. Wojnowscy odzyskali młyn, i są w jego posiadaniu do dziś, oraz go remontują. 

Jako ciekawostkę należy zaznaczyć, że podczas II wś w piwnicach pod pałacem byla przetrzymywana  grupa rosyjskich jeńców przez niemieckiego okupanta.

Źródełko św. Rocha

W małej wsi Topolno (34 km od pałacu), w lesie, u podnóża wniesienia nazywanego wzgórzem św. Rocha wypływa słynne źródełko.
Dawnymi czasy przypisywano mu właściwości lecznicze, może nadal je posiada?
Do wsi przybywali też liczni pielgrzymi, celem spróbowania cudownej wody spod Rocha. Ale niestety dzisiaj woda niezbyt nadaje się do picia z powodu zbyt dużej ilości żelaza, z resztą widać to po rudej barwie wody wypływającej ze źródełka.

Źródełko św. Rocha
Źródełko św. Rocha
Subskrybuj
Powiadom o
guest