Dawnymi czasy opisywany młyn był własnością zakonu cystersów. Po tym okresie przeszedł on w ręce prywatne, a ich część należała do skarbu państwa. Do dzisiaj po dawnej świetności młyna pozostały tylko niszczejące, opuszczone jego budynki, a w tych budynkach niszczejące wyposażenie.
Młyn powstały przed miastem
Cysterski młyn istniał na tym terenie jeszcze na długo przed założeniem tutaj miasta. Zakonnicy, którzy założyli ten młyn przybyli tu z innej pobliskiej miejscowości, zniszczonej przez krzyżaków wraz z końcem XIII wieku. Opactwo cysterskie w roku 1368 otrzymało od króla Kazimierza Wielkiego przywilej lokacyjny w 1368 roku.
Po rozbiorach Polski miasto a wraz z nim młyn znalazło się pod pruską okupacją, pruskie władze zlikwidowały cysterski klasztor, w związku z tym młyn stał się własnością prywatną. Nabył go pan K….r oraz złożył spółkę K….r & Co.
Opuszczony młyn, albo raczej cały kompleks
W okresie między wojennym firma ta była największym miejscem pracy w mieście, w styczniu 1933 roku pracowało tam 31 robotników, a 10 lat później 80. W międzyczasie na terenie działała też hodowla węgorzy.