Kościół w Grabkowie, czyli 500 lat historii

Kościół Grabkowo

Grabkowo, które jest małą wsią w okolicy Kowala posiada w swoich granicach kościół, który liczy sobie ponad 500 lat historii. Pierwsze wzmianki o istnieniu Grabkowa pochodzą w 1252 roku, jednakowoż historycy przypuszczają, że wieś istniała dużo wcześniej i była własnością biskupów włocławskich, a 70 lat później zostaje potwierdzone istnienie tutejszej świątyni. Tutaj warto wspomnieć, iż Włocławek jest jednym z najstarszych miast w Polsce, oraz jednym z pierwszych biskupstw w Polsce (powstało w 1124 roku).

kościół Grabkowo

Pierwszy drewniany kościół

Fundację pierwszego kościoła w Grabkowie, jak i założenie parafii należy przypisać wspomnianym biskupom włocławskim, uczynili to prawdopodobnie w XIII wieku. Istnienie świątyni zostało po raz pierwszy potwierdzone w 1325 roku, wtedy to świątynia była jeszcze drewniana. Kościół od początku swego istnienia nosił imię św. Marii Magdaleny, i jako jeden z pierwszych kościołów w okolicy odgrywał znaczną rolę w życiu okolicznych osad.

Kościół Grabkowo

Świątynia w stanie tragicznym, potrzeba nowej

Pod koniec wieku XV kościół w Grabkowie znalazł się w tragicznym stanie, więc stwierdzono, iż trzeba postawić nowy. W ten sposób nową murowaną świątynię (murowana świątynia w tamtych czasach nie była oczywistością) wzniósł włocławski wikariusz Jan ze Stradomia, pełnił on jednocześnie obowiązki proboszcza. Postawienie świątyni prawdopodobnie nie odbyłoby się bez pomocy Mikołaja z Brudzewa, który to został jej współfundatorem. W roku 1492 sufragan włocławski i płocki Jakub dokonał konsekracji nowo powstałej świątyni.

Kościół Grabkowo

Remonty, remonciki

Kościół w Grabkowie szczęśliwie przetrwała obie wojny światowe, oraz czasy komuny, jednak przez około 500 lat jej istnienia nie obyło się bez kilku remontów i przeróbek.
Pierwszy taki przypadek miał miejsce w 1557 roku, kiedy to odbywała się wizytacja świątyni przez biskupa Stanisława Karnkowskiego. Natomiast drugi w 1889 roku, podczas jego trwania przebudowano front, zakrystię oraz prezbiterium, stan po tym remoncie możemy podziwiać dzisiaj. Przy okazji tego remontu postawiono także neoromańską dzwonnicę.

Najstarszym przedmiotem w kościele jest pacyfikał z II ćw. XVI wieku.

Kościół Grabkowo

Historia tragiczna, oraz znanych postacii

Rokiem 1941 aresztowany przez gestapo zostaje tutejszy proboszcz ks. Michał Szwabinski, wywieziony do obozu koncentracyjnego, zamordowany przez Niemców ginie śmiercią męczeńską. Wydarzenie to upamiętnia tablica znajdująca się we wnętrzu świątyni w Grabkowie.

Położona obok świątyni plebania była pierwszym schronieniem Stefana Wyszyńskigo przyszłego prymasa Polski, podczas jego wojennej tułaczki po kraju. W dniach 5-15.11.1939  ukrywał się on w tym niewielkim ceglanym domu. Fakt ten upamiętnia tablica pamiątkowa, umieszczona na ścianie budynku 75 lat później, czyli 11 listopada 2014 roku.

Parafia Grabkowo
W tym buydnku ukrywał się Wyszyński

Źródło planów: zabytek.pl

PS: Pozdrawiam księdza proboszcza 🙂

PS 2: Jestem chyba jedynym autorem bloga/fotografem zabytków, który postanowił zająć się tym kościołem, nawet Wikipedia nic nie podaje. Tym lepiej dla mnie 🙂

Galeria

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wszystkie komentarze

Przeczytaj także

0
Będę wdzięczny za opinię, skomentujesz?x