Kościół w Grabkowie, czyli 500 lat historii

Kościół Grabkowo

Grabkowo, które jest małą wsią w okolicy Kowala posiada w swoich granicach kościół, który liczy sobie ponad 500 lat historii. Pierwsze wzmianki o istnieniu Grabkowa pochodzą w 1252 roku, jednakowoż historycy przypuszczają, że wieś istniała dużo wcześniej i była własnością biskupów włocławskich, a 70 lat później zostaje potwierdzone istnienie tutejszej świątyni. Tutaj warto wspomnieć, iż Włocławek jest jednym z najstarszych miast w Polsce, oraz jednym z pierwszych biskupstw w Polsce (powstało w 1124 roku).

kościół Grabkowo

Pierwszy drewniany kościół

Fundację pierwszego kościoła w Grabkowie, jak i założenie parafii należy przypisać wspomnianym biskupom włocławskim, uczynili to prawdopodobnie w XIII wieku. Istnienie świątyni zostało po raz pierwszy potwierdzone w 1325 roku, wtedy to świątynia była jeszcze drewniana. Kościół od początku swego istnienia nosił imię św. Marii Magdaleny, i jako jeden z pierwszych kościołów w okolicy odgrywał znaczną rolę w życiu okolicznych osad.

Kościół Grabkowo

Świątynia w stanie tragicznym, potrzeba nowej

Pod koniec wieku XV kościół w Grabkowie znalazł się w tragicznym stanie, więc stwierdzono, iż trzeba postawić nowy. W ten sposób nową murowaną świątynię (murowana świątynia w tamtych czasach nie była oczywistością) wzniósł włocławski wikariusz Jan ze Stradomia, pełnił on jednocześnie obowiązki proboszcza. Postawienie świątyni prawdopodobnie nie odbyłoby się bez pomocy Mikołaja z Brudzewa, który to został jej współfundatorem. W roku 1492 sufragan włocławski i płocki Jakub dokonał konsekracji nowo powstałej świątyni.

Kościół Grabkowo

Remonty, remonciki

Kościół w Grabkowie szczęśliwie przetrwała obie wojny światowe, oraz czasy komuny, jednak przez około 500 lat jej istnienia nie obyło się bez kilku remontów i przeróbek.
Pierwszy taki przypadek miał miejsce w 1557 roku, kiedy to odbywała się wizytacja świątyni przez biskupa Stanisława Karnkowskiego. Natomiast drugi w 1889 roku, podczas jego trwania przebudowano front, zakrystię oraz prezbiterium, stan po tym remoncie możemy podziwiać dzisiaj. Przy okazji tego remontu postawiono także neoromańską dzwonnicę.

Najstarszym przedmiotem w kościele jest pacyfikał z II ćw. XVI wieku.

Kościół Grabkowo

Historia tragiczna, oraz znanych postacii