Sanktuarium Maryjne w Ostrowąsie

Według legendy zaczęło się klasycznie...

Oto jest sobie pastereczka, oto mamy leśny gaik. Pilnując bydła, owa pastereczka znajduję na cisowym drzewie obraz z wizerunkiem Maryi w otoczeniu aniołów. Wieść o świętym wizerunku szybko rozeszła się po wsi i jej okolicy, więc przy obrazie zaczęli gromadzić się wierni przejęci cudownością wydarzenia. Obraz postanowiono przenieść do kościoła w Brzeźnie, jednak wizerunek świętej dziewicy widocznie upodobał sobie gaik, w którym go znaleziono. Więc w nocy po cichutku, kiedy nikt nie patrzył, przeszedł sobie na swoje pierwotne miejsce. Dla urozmaicenia drogi święty obraz pokonał jeszcze  niewielkie jeziorko.

Ale niestety to tylko legenda

A może i lepiej, chociaż obrazy nie chodzą :). Jednak historia wskazuje na to, że obraz jest sporo starszy od kościółka nad jeziorkiem, gdyż obraz powstał w XII wieku. Jednak nawet pomimo to Ostrowąs
jest jedną z najstarszych ostoi chrześcijaństwa na ziemiach Kujaw Wschodnich.
Sam budynek kościół przechodził wielokrotne metamorfozy, między innymi w XVI i
XVII wieku.

Historia

W roku 1816 zamiast na miejscu kościoła postawiono jedynie kaplicę. Zmiana w odwrotnym kierunku miała miejsce dopiero w latach 60. XIX wieku, wtedy też przystąpiono do budowy murowanej świątyni. Niestety jednak i ten kościół nie postał zbyt długo. Aktualnie stojąca świątynia została postawiona w latach 1914-1921 i przetrwawszy wojnę, stoi po dziś dzień, miejmy nadzieję, że ten stan rzeczy się nie zmieni.

Wizerunek Maryi na jeziorze

Na tyle świątyni

Okrążając świątynię, przechodząc ścieżką w małym lasku, dojdziemy do wizerunku Maryi, który ponoć według legendy uciekał. Oczywiście na jeziorze jest jego kopia, prawdziwy wizerunek jest w środku świątyni, niestety z powodu remontu posadzki środka nie zwiedziłem.

Obok świątyni

Mamy piękną drogę różańcową, zawierającą 20 figur przedstawiających ważniejsze sceny z życia Jezusa między innymi: narodziny; chrzest; ostatnią wieczerzę; modlitwę w ogrodzie oliwnym, oraz zmartwychwstanie.

Chrzest Chrystusa

Pomysłodawcą drogi był kustosz sanktuarium ks. kanonik Jan Matusiak (proboszcz parafii w latach 1978-2006). Budowę rozpoczęto w 1992 roku, i trwała ona 14 lat. Plac oraz figury zostały poświęcone 26 sierpnia 2006 roku, podczas 20. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej „Pani Kujaw”.
Każda z dwudziestu figur mierzy od 2 do 2,5 m wysokości. W centralnej części placu znajduje się kolumna, na szczycie której ustawiona jest figura Matki Bożej z różańcem w ręku.

Jedna z figur
Zmartwychwstanie
Rycerz rzymski przy ukrzyżowaniu Chrystusa
Biczowanie Jezusa
Narodziny Jezusa

A po drodze ciekawostka

Czyli przejazd kolejowy na żądanie, trza grzecznie wysiąść z auta/zejść z roweru, wcisnąć przycisk, i grzecznie czekać. Nie być natarczywym wciskając kilka razy, bo w głośnikach usłyszymy „grzeczne” przypomnienie o zachowaniu spokoju „Przestań pan to tyle razy wciskać i czekaj spokojnie”

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepsze
Inline Feedbacks
Wszystkie komentarze
trackback

Cheers, A lot of material!

Przeczytaj także

1
0
Będę wdzięczny za opinię, skomentujesz?x