Kościół w Bierzgłowie, czyli 700 lat historii

kościół w bierzgłowie

Jadąc od strony Bydgoszczy do Biergłowskiego zamku warto zatrzymać się przy mającym 700 lat kościele w Bierzgłowie

kościół w bierzgłowie

700-letni kościół w Bierzgłowie, czyli historia

Świątynia powstała w po roku 1300, pierwsze pisane wzmianki o niej pochodzą z 1319 roku. Założona przez Krzyżaków, będąca pierwotnie pod wezwaniem św.Wawrzyńca, jest zaliczana do jednej z najstarszych budowli sakralnych na Ziemi Chełmińskiej. Obecnie od drugiej połowy XVII wieku, czyli roku 1670 świątynia jest p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
W roku 1697 został zniszczony, odbudowano go staraniem okolicznych mieszkańców około 100 lat później.
Parafia podczas reformacji przeszła w ręce protestantów, by następnie powrócić pod panowanie katolików, lecz nie jako samodzielna parafia, a filia parafii w Łążynie. Rokiem 1789 na krótki okres znowu stała się parafią samodzielną, by w roku 1936 dekretem biskupa chełmińskiego Wojciecha Okoniewskiego już permanentnie stać się samodzielna.
Rokiem 1998 kościół w Bierzgłowie przeszedł przebudowę, podczas niej przebudowano prezbiterium, oraz zmieniono drewniany soborowy ołtarz na marmurowy. Odrestaurowano także ambony i wymieniono posadzkę na marmurową. W latach 1999-2001 dokonano konserwacji ołtarza głównego oraz bocznych.

kościół w bierzgłowie

Architektura

Świątynia jest dość prostą, gotycką budowlą, jest orientowany (jego prezbiterium jest skierowane na wschód). W przeważającej większości zbudowano go z ciosanych kamieni polnych, cegieł użyto dość oszczędnie, czyli tylko w portalach okiennych i szczytach.
Początkowo świątynia miała plan prostokąta, jest on trochę zakłócony przez dobudowaną w roku 1982 neogotycką kruchtę od południa.

kościół Bierzgłowo - plan
plan kościoła wg T.Mroczko

Kościół przykryto dwuspadowym dachem, krótsze boki zwieńczono dwoma zdobionymi blendami schodkowymi szczytami. Z tych szczytów jeden jest oryginalny gotycki, drugi zaś jest neogotycki. Do wnętrza świątyni prowadzą dwa ostrołukowe i bogato profilowane portale, główny znajduje się w fasadzie, boczny jest wewnętrzny i przysłonięty już wspominaną przekształconą na zakrystię kruchtą.
Światło słoneczne wpada do wnętrza poprzez trzy ostrołucznie zwieńczone otwory okienne w południowej elewacji, oraz przez dwa mniejsze okienka w zachodnim szczycie. Wnętrze przykryte jest kolebkowym, kasetonowym stropem drewnianym.

kościół w bierzgłowie

Bogate wyposażenie

Jak zwykle nie było mi dane wejść do środka, proboszcza ani nikogo innego z kluczami nie stwierdzono w pobliżu, ale do rzeczy.

Kościół w Bierzgłowie posiada dość bogate ale niestety mało zabytkowe wyposażenie, czyli:
-trzy barokowe ołtarze;
-barokowy krucyfiks z 2 połowy XVII wieku;
-drewniany strop z kasetonami z 1938 roku wykonany przez stolarza Piotra Zakierskiego;
-organy z neogotycką oprawą oraz współczesnym wyposażeniem;
-19-letnie witraże wykonane przez Leona Jędrzejewskiego według projektu Mariana Dorawy;
-mosiężne żyrandole z XIX wieku;
-barokowa chrzcielnica o motywach ludowych, pochodząca z połowy XVII wieku.
Większość zabytkowych, średniowiecznych elementów wyposażenia nie zachowało się.

Źródło planu:medievalheritage.eu

Galeria

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepsze
Inline Feedbacks
Wszystkie komentarze

Kościół robi wrażenie. Bardzo lubię tego typu bryły, nic nie jest na siłę stworzone, nic nie jest przeładowane.

Polski rap skończył się moim zdaniem w okolicy lat 90. Potem wzięli się za ten gatunek osobnicy, którzy na wyścigi wyrzucają z siebie właściwie same wulgaryzmy. W moim odczuciu wulgaryzm to też część języka, jednak ma podkreślać pewne rzeczy, emocje, a nie być przecinkiem jedynie.

Pozdrawiam!

Mozaika Rzeczywistości

Jak słucha się starszych nagrań rap, hip-hop to poza wulgaryzmami był przekaz jakiś, a one służyły właśnie podkreśleniu emocji. A dziś Mata, jakieś Ekipy itp. schodzą do poziomu -100 w tekstach i wykonaniu.

To tak jak inne rozbieżne rzeczy, też nas fascynują, zastanawiają itp.

Pozdrawiam!

Przeczytaj także

4
0
Będę wdzięczny za opinię, skomentujesz?x