Kościół w Okoninie, czyli Szlakiem Pana Samochodzika 4/4

Czwarta i na razie ostatnia część cyklu „Szlakiem Pana Samochodzika” prowadzi do Okonina, a dokładniej kościoła w Okoninie. W filmie miasteczko to wystąpiło jako Kortumowo, i to tutaj pan Tomasz znalazł ukryty skarb templariuszy. Kościół w Okoninie wystąpił jako kościół (co za odkrycie :)), w kościele tym stała kamienna chrzcielnica, po której przekręceniu otwierało się wejście to piwnicy. Chrzcielnicy niestety nie ma znaczy jest, ale drewniana. Pełna lista wszystkich miejsc, w których kręcono serial Tutaj

Kościół P.W. ŚŚ. Kosmy I Damiana W Okoninie

Okonińską parafię najprawdopodobniej założyli Krzyżacy, wydzielając ją z parafii w Pokrzywnie. Pierwsza powstała na tym miejscu świątynia pochodzi z początku XIV wieku. Zniszczony podczas I wojny szwedzkiej (1626-1629 rok), odbudowany został dzięki fundacji Jana Działyńskigo będącego pokrzywieńskim starostą. W dzisiejszych czasach wygląd świątyni jest mniej więcej podobny do tego po odbudowie, ostatecznie utrwalił się on w 1667 roku.

W latach 1716-1718 przeprowadzono renowację świątyni, podczas tej renowacji wykonano także polichromię. Kolejne prace wykonywano w 1841, 1911-1913 oraz w 1990-1996, podczas tej pierwszej podwyższono wieżę, podczas drugiej dobudowano zakrystię, a także częściowo odsłonięto gotyckie polichromie, trzecia natomiast była tylko pracami konserwatorskimi.
Należy też wspomnieć, że II w.ś i niesione przez nią zniszczenia przeszły też przez kościół w Okoninie. Tutejszy proboszcz został przez Niemców aresztowany i zamordowany, a kościół ograbiony i zniszczony. Dzieła zniszczenia dokończyli rosyjscy żołnierze, grabiąc to, co po pozostało na wyposażeniu świątyni.

Kościół gotycki, czyli opis architektury

Kościół w Okoninie wzniesiony został w stylu gotyckim na kamiennym cokole, jest on orientowany. Świątynia murowana z cegły, posiada rombową dekorację z zendrówek (są to ciemniejsze, mocniej wypalone cegły).
Na północy świątynia jest oskarpowana, od tej strony przylega też trójkondygnacyjna wieża. W przyziemiu tej wieży znajduje się dawna zakrystia, a w jej grubości murów schody prowadzące na poddasze.
Od strony południowej do budynku przylega nowa zakrystia, wraz z boczną kruchtą, od zachodu natomiast kruchta wejściowa.

Największa atrakcja,

W serialu
I dzisiaj

W świątyni największą atrakcją są gotyckie i barokowe malowidła naścienne, przy czym gotyckie, które są najstarsze znajdujące się na wschodniej, północnej, oraz południowej ścianie datowane są na 4. ćwierć XIV wieku.
Na wyposażeniu znajdują się:

  • późnorenesansowy (<1640 rok) ołtarz główny
  • dwa barokowe ołtarze boczne z początku XVIII wieku
  • Manierystyczna ambona i chrzcielnica z tego samego okresu co ołtarz główny
  • Granitowa kropielnica z czasów średniowiecznych
  • ławy dla wiernych z XVIII/XIX wieku
  • Dwa feretrony, czyli przenośne obrazy w ramach z XVIII/XIX wieku
  • barokowa rzeźba św. Stanisława
  • Dwa krucyfiksy ludowe z XVII wieku
  • Dzwon odlany przez Gerharda Benningka w Gdańsku z 1657 roku.
  • Zabytkowy ornat z przełomu XVII/XVIII wieku.

Więcej fotografii

Kliknij zdjęcie aby powiększyć.

[FGAL id=3071]

Kadr z serialu:pansamochodzik.net.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wszystkie komentarze

Przeczytaj także

0
Będę wdzięczny za opinię, skomentujesz?x