Bobrowniki, czyli piękny nadwiślański zamek

Czyli zamek na obrzeżach miejscowości Bobrowniki wniesiony w okolicach XIVw na miejscu bliżej niezidentyfikowanej drewnianej budowli obronnej. Fundatorem zamku był książę dobrzyński Władysław Garbaty. Po jego śmierci zamek prawdopodobnie trafił pod bezpośrednie panowanie Kazimierza Wielkiego, a następnie w ręce Kaź­ka Słupskiego.
W roku 1391 teren, na którym stoi zamek został przekazany zakonowi krzyżackiemu. Krzyżacy, doceniwszy strategiczną lokalizację warowni, dokonali jej rozbudowy, lub możliwe też jest, że wznieśli nowy zamek na fundamentach zamku piastowskiego.
Przez dziesięciolecia w Bobrownikach rezydowali książęta, starostowie, wójtowie krzyżaccy, oraz starostowie królewscy. Według zachowanych krzyżackich inwentarzy w  okolicy zamku istniał też folwark.

W 1392 roku zamek on sprzedany zakonowi krzyżackiemu, a następnie mieściło się w nim więzienie dla nich samych, a w XIX w. został częściowo rozebrany, i to na tyle ze skróconej historii.

Położenie i okolica

Panorama Wisły

Zamek jest umiejscowiony na sztucznie usypanym wzniesieniu, bardzo blisko Wisły, z tego też powodu zamek był okresowo zalewany. Z zamku malowniczo rozciąga się panorama Wisły oraz jej przeciwległy brzeg. Znajduje się on na obrzeżach miejscowości Bobrowniki 20 km od Włocławka.

Tak jest teraz

Fragment murów zewnętrznych
Te same mury z góry
Inny fragment murów zewnętrznych
Mur w Wisłą w tle

Status obecny ruin jest efektem wykonywanych w latach 70 XX daleko sięgających rekonstrukcji oraz zabrania z zamku cegieł. Natomiast w  latach 50-60 użyto kamieni z zamku do odbudowy miejscowego kościoła po zniszczeniach dokonanych w czasie wojny.
Prace rekonstrukcyjne obejmowały swoim zasięgiem obni­że­nie dzie­dziń­ca do je­go pierwotnego/oryginalnego po­zio­mu. Odkopano także dolne części murów zewnętrznych,oraz zostały one częściowo odtworzenie wraz z ich przy­po­ra­mi. Mury zostały także zabezpieczone poprzez spo­ino­wa­nie wyrw i pę­knięć.
Po­nad­to w celu zapobiegnięcia po­now­nym znisz­cze­niom po­sze­rzo­no  także brzeg Wi­sły i wy­ko­na­no na niej be­to­no­wą o­stro­gę.

Chyba całkiem niedawno obok zamku postawiono kamień, który jest pomnikiem bitwy warszawskiej z 1920 r. Pomnik ten został postawiony na jej 100 rocznicę.

Pomnik w całej okazałości
Tablica na pomniku z bliska

A tak było kiedyś

Według Wikipedii niewiele wiadomo na  temat wyglądu zamku w Bobrownikach w czasach około krzyżackich. Wieść gminna niesie, że podobno był on dwuskrzydłowy na planie kwadratu. Posiadał jedną bramą wjazdową (przez której pozostałości wchodzimy na teren zamku) oraz wieżą obronno-sygnalizacyjną (która majestatycznie góruje ponad terenem zamku, pewno ciekawe z niej widoki :)). W przeszłości prawdopodobnie wyglądał jak na załączonej rycinie.

20200924-082606

Źródło ryciny: www.zamki.pl
Źródło:Zamkipolskie.com

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepsze
Inline Feedbacks
Wszystkie komentarze
Anna